
Motgångar tänkbar skattkista för högkänsliga
Allt är inte vad det synes vara… motgångar kan visa sig vara en skattkista för högkänsliga…
Du har säkert hört berättelsen om mannen i bergsbyn som en dag såg sin häst springa iväg. När grannarna i byn fick höra om det gick de till mannen och sade:
– Men vilken otur.
– Ja kanske det, sa mannen, man kan aldrig så noga veta.
Det gick några dagar och hästen kommer åter med en hel flock vildhästar i sällskap.
– Men vilken tur, sa grannarna.
– Ja kanske det, sa mannen, man kan aldrig så noga veta.
Mannens son blir riktigt förtjust i en av vildhästarna och beslutar sig för att rida in den. Det faller sig inte bättre än att sonen ramlar av och bryter ett ben.
– Men vilken otur, sa grannarna.
– Ja kanske det, sa mannen, man kan aldrig så noga veta.
En dag dyker det upp män från rikets försvar. Det är ofredstider och alla friska unga män ska inställa sig för tjänstgöring för att försvara landet. Byns alla unga män tågar iväg utom mannens son som fick vara kvar på grund av benbrottet.
– Men vilken tur, sa grannarna.
– Ja kanske det, sa mannen, man kan aldrig så noga veta.
Det var precis det här som hände mig igår. Något som vid första anblicken var rena katastrofen visade sig idag vara rena skattkistan för en högkänslig. Fast man kan aldrig så noga veta…
Vad har du för tankar om motgångar och medgångar? Kommentera gärna.
Ha de bäst
Leif Grytenius
Fler artiklar om högkänslighet
5 minuter som hjälper dig förstå att jag tror på dig
Nu tänker du säkert. ”Hur kan han tro på mig?” Jag fattar. Häng med så får du reda på hur det kommer sig att jag tror på dig.
Högkänsliga njuter mer av livet
Att högkänsliga njuter mer av livet blev så tydligt första gången nyårsafton 2021. Du skulle ha sett minerna när jag avlade mina nyårslöften.
Inlärd hjälplöshet hämmar oss högkänsliga
Inlärd hjälplöshet är något som kan ställa till livet för oss högkänsliga. Här får du se hur jag upptäcker att det bara var ett hjärnspöke.
Tänker att….det är en balansgång,i motgång har jag vuxigt mest som människa, fått insikter och lärdomar. Motgångarna har gett mig mer skinn, min ömtåliga hud blev lite starkare. Tanken ”har jag klarat detta, så klarar jag allt ”.
Medvinden, är för kanske dom flesta mer självklar..Jag vill och försöker verkligen att ta fäste mer på framgångsvinden..känna den och glädjas.
Som känslig tror jag att motgångsstormen är betydligt svårare än vad framgångsvindens känsla av tillfredställelse är..den sköljer fort förbi medans motgången dröjer sig länge kvar..
/Birgitta
Hej Birgitta!
Känner så väl igen mig i dina tankar, det är i motgång jag har växt som mest.
Intressant tanke om motgångsstormen och framgångsvinden 🙂
Ha de bäst
Leif