
Personal inom förskolan fick lära sig om högkänsliga barn
Personal från förskolor runt om i Sverige fick lära sig om högkänsliga barn. Intresset var stort när Leif Grytenius föreläste inför 160 engagerade åhörare. Arrangerade gjorde KompetensUtvecklingsInstitutet.
Konferensen som lockade deltagarna var KompetensUtvecklingsInstitutets Rikskonferens Kvalitet inom förskolan.
Under förmiddagen var det föreläsningar om kvalitet, utomhusaktiviteter och särskilt begåvade barn.
Under lunchen hördes många olika dialekter. De som pratade skånska hade rest upp till Stockholm dagen innan.
Efter lunchen var det dags för mig att prata om högkänsliga barn. Dagen avslutades med barns självkänsla.
Tack KompetensUtvecklingsInstitutet för att ni bjöd in mig som föreläsare och för att ni tog bilden som visas ovan.
Det känns otroligt meningsfullt att dela med sig om högkänsliga barn på en konferens för personal inom förskolan. Var du med eller känner du någon som var med? Kommentera gärna här nedan.
Ha de bäst
Leif Grytenius
Fler artiklar om högkänslighet
5 minuter som hjälper dig förstå att jag tror på dig
Nu tänker du säkert. ”Hur kan han tro på mig?” Jag fattar. Häng med så får du reda på hur det kommer sig att jag tror på dig.
Högkänsliga njuter mer av livet
Att högkänsliga njuter mer av livet blev så tydligt första gången nyårsafton 2021. Du skulle ha sett minerna när jag avlade mina nyårslöften.
Inlärd hjälplöshet hämmar oss högkänsliga
Inlärd hjälplöshet är något som kan ställa till livet för oss högkänsliga. Här får du se hur jag upptäcker att det bara var ett hjärnspöke.
Åh så viktigt att de får veta om att vi kan vara olika även på detta sätt
Hej Susie!
Visst är det viktigt 🙂
Varmt tack för din feedback.
Ha de bäst
Leif